Mopy sznurkowe czy płaskie?

Mopy sznurkowe czy płaskie?

Nasze rekomendacje. Gdzie i do jakich powierzchni stosować mopy sznurkowe typu „Witch” a w jakich warunkach i w jakich sytuacjach używać mopów płaskich.

Mopy sznurkowe

Profesjonalne mopy sznurkowe zwane często „Witch” występują na naszym rynku o gramaturze 350g, 400g, 450g i 500g. Kompletny zestaw składa się z drążka aluminiowego – może być teleskopowy, uchwytu – mocowania nakładki zwanego często agrafką oraz nakładki (poniżej wysokiej jakości mop wykonany z bawełny z domieszką poliestru).

             Mop 500g
 

Mopy płaskie

Profesjonalne mopy płaskie występują na naszym rynku w rozmiarze 40cm i 50cm rzadziej spotykane są 60cm. Kompletny zestaw składa się z drążka aluminiowego – może być teleskopowy, uchwytu – mocowania nakładki zwanego często deską oraz nakładki (poniżej wysokiej jakości mop wykonany z bawełny z domieszka poliestru).

Mop Duo 40 cm bawełniany
                      Mop 40cm
 

Jaki mop wybrać

Mopy bawełniane służą do ręcznego mycia i/lub dezynfekcji powierzchni odpornych na wodę, środki chemiczne lub dezynfekcyjne. Stały się następcą różnego rodzaju ścierek i szmat, służących do zmywania posadzek, schodów itp. Kolejnym ważnym zadanie mopów jest nakładanie przy ich pomocy powłok zabezpieczających takich jak woski czy polimery.

Mopy sznurkowe najlepiej nadają się do zmywania na mokro, przy obfitej ilości wody lub roztworu, Stosuje się je do usuwania nadmiaru wody, osuszania miejsc, gdzie występuje jej znaczna ilość. Należy podkreślić, że nasiąknięty mocno wodą mop sznurkowy ze względu na swój ciężar stanowi nie lada wyzwanie dla osoby sprzątającej. Poleca się aby mopy o niższej gramaturze wykorzystywał personel damski do 400g. Mopy sznurkowe nie są polecane do nakładania powłok szczególnie polimerowych z uwagi na problem z uzyskaniem jednolitej warstwy, ponadto ich stosowanie w takim przypadku jest mało ekonomiczne z uwagi na duże starty drogich preparatów (znaczna objętość mopa nasiąka polimerem, który z założenia powinien pozostać na posadzce).

Mopy płaskie najlepiej nadają się do zmywania na wilgotno, przy niewielkiej ilości wody lub roztworu, Stosuje się je do dezynfekcji powierzchni oraz nakładania powłok zabezpieczających z uwagi na ich mniejszy ciężar i możliwość uzyskania jednolitej warstwy polimeru (nakładanie środka ruchami ósemkowymi ∞) . Określa się, że mycie przy ich pomocy nie wymaga użycia tak dużego wysiłku jak przy mopach sznurkowych. Poleca się aby mopy o niższym rozmiarze tj. 40cm wykorzystywał personel damski .